
Viinijärven Urheilijoiden naisten Ykköpsesisjoukkue venytti puolivälieräsarjan ratkaisevaan kolmanteen otteluun voittamalla Kuusankosken Puhdin Pallokentällä jaksoin 2–1 (0–1, 3–1, 5–1). Ottelu eteni niukasti hävityn avausjakson jälkeen kotijoukkueen vahvaan nousuun, joka huipentui ratkaisevaan supervuoroon.
Puhti vei ensimmäisen jakson niukasti 0-1, kun Olga Männistö kotiutti kakkosrajapuhkaisullaan Henriina Talvensaaren neljännen vuoroparin aloittavalla. ViU ei kuitenkaan jäänyt tappioasemaan makaamaan, vaan käänsi toisen jakson itselleen tehokkailla kotiutuksilla. Henriikka Anttila löi kaksi tärkeää juoksua ja Aliisa Yli-Kortesniemi viimeisteli jakson päätöslukemat 3–1. Näin tarvittiin supervuoro voittajan selvittämiseksi.
Ja millainen supervuoro nähtiinkään
Supervuorossa ViU iski ottelun lopullisen niitin. Kotijoukkue rakensi viisi juoksua, joista yksi syntyi harhaheitolla. Sole Riissanen kruunasi sisäpelin kunnarilyönnillään. Puhti onnistui vastaamaan vain yhdellä juoksulla, kun Nea Forsell kotiutti Elli Holmin. Näin ViU piti sarjan elossa vahvan loppukirinsä ansiosta.
ViU tehokas sisäpelisään
ViU:n voitto rakentui ennen kaikkea laajemmalle ja tehokkaammalle sisäpelille. Kotijoukkue keräsi 40 kärkilyöntiä ja 64 yritystä, kun Puhdin vastaavat lukemat jäivät 27:ään ja 52:een. Kokonaisprosentti oli ViU:lla 63 ja Puhdilla 52, mikä näkyi ratkaisuhetkillä erityisesti supervuorossa.
Molemmat joukkueet loivat kaksitoista kolmostilannetta, joten ottelun ero ei syntynyt tilanteiden määrästä vaan niiden hyödyntämisestä. ViU sai kotiutuksissaan onnistumisia laajemmalta rintamalta: Anttila löi kolme juoksua, Riissanen toi ja löi ratkaisuhetkillä, ja myös Piiroinen, Pippola sekä Yli-Kortesniemi onnistuivat tärkeissä paikoissa. Puhdilla kotiutusvastuu jäi kapeammaksi, vaikka Pasanen, Männistö, Forsell ja Olga Männistö kirjauttivat juoksuja.
ViU:n vahvuus oli leveä sisäpeli: 40 kärkilyöntiä ja 63 prosentin teho. Joukkue onnistui erityisesti ratkaisuhetkillä, mistä supervuoron viisi juoksua kertovat. Palkintoraati arvosti Tuuli Riikosen työtä lautasen ääressä ykköspalkinnolla. Vaihteleva syöttö pisti Puhdin lyöjät vaikeuksiin ja onnistunut kärpänenkin kohautti yleisöä.
Avausjakson nollat osoittivat, ettei ViU saanut tilanteitaan heti muutettua juoksuiksi.
Puhdin vahvuus oli avausjakson tiivis ulkopeli ja varma alku. Joukkue piti ViU:n nollilla ja käytti oman paikkansa tehokkaasti. Mutta toisella jaksolla kotiutukset onnistuivat vain 3/9. Supervuorossa ero Viinijärveen repesi lopullisesti.
Puhdin pelinjohtaja Marko Hovi harmitteli pelin jälkeen joukkueensa kotiutustehoja. ”Varmaan huonoin peli meidän tämän kesän kohtaamisista” hän tuskaili harmitustaan.
ViU:n pelinjohtaja Marko Huhtanen sen sijaan hymisteli tyytyväisyyttään: ”Kopissa oli sovittu, että tänään voitetaan ja se sopimus piti!”
Ottelusarja siis jatkuu
Viinijärvi matkustaa keskiviikkona 12.8. Kuusankoskelle ratkaisevaan kolmanteen otteluun. Ottelu alkaa klo 17:30.
Puolivälierissä PesäKuula on varmistanut jatkonsa kahdella voitolla TyTe:stä. Pesä Ysit ja HP, KPK ja SiiPe ovat vieneet ottelut myös kolmansiin kohtaamisiin.
Ottelun palkitut
Viinijärvi I Tuuli Riikonen ja II HenriikkaAnttila. Kuusankosken Puhti I Carita Varhenmaa ja II Henna Rimpinen
Artikkelin kuvat © Jesse Partanen

